headerphoto

Komu pomagamy

Stowarzyszenia MONAR wśród swojej oferty posiada programy skierowane do osób bezdomnych, uzależnionych, zakażonych wirusem HIV, osób wykluczonych społecznie, w tym więźniów. Prowadzimy zarówno ośrodki stacjonarne jak i pobytu dziennego, a także noclegownie, szpital, poradnie, i in. Aby nasza praca przynosiła jak najlepsze efekty, staramy uczyć się i korzystać z doświadczeń innych przy każdej sposobności. Stąd też nasze szerokie powiązania z innymi organizacjami podobnego typu i uczestnictwo w krajowych, europejskich i światowych zrzeszeniach. Dążymy do tego aby w jak największym stopniu się profesjonalizować i oferować usługi o najwyższym standardzie. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na wspomniane tematy zapraszamy do przejrzenia informacji na tej stronie.


Osoby z problemem narkotykowym

Osoby, które zażywają różnego rodzaju środki odurzające lub są od nich uzależnione mogą korzystać z pomocy specjalistycznych placówek Stowarzyszenia MONAR na terenie całego kraju. Oferujemy pomoc osobom w każdym wieku, z różnie długim stażem zażywania narkotyków.
W Poradniach Profilaktyki i Terapii Uzależnień MONAR można bez skierowań i innych zbędnych formalności, bezpłatnie i poufnie uzyskać poradę lekarza psychiatry lub psychologa, otrzymać w razie potrzeby skierowanie na oddział detoksykacyjny lub do ośrodka stacjonarnego. Można skorzystać z programów edukacyjnych, terapii indywidualnej i grupowej W większości monarowskich poradni można uzyskać poradę przez telefon skorzystać z pomocy prawnika i pracownika socjalnego. Wiele poradni prowadzi programy wymiany igieł i strzykawek adresowane do osób zażywających narkotyki dożylnie.
Osoby uzależnione od narkotyków mogą skorzystać z terapii stacjonarnej w ośrodkach rehabilitacyjnych MONAR. Stowarzyszenie prowadzi ponad trzydzieści takich ośrodków. Każdy ośrodek ma swój program autorski, opierający się jednak na ogólnie przyjętej w Monarze metodzie społeczności terapeutycznej. Programy dostosowane są do wieku osób potrzebujących pomocy (są ośrodki dla dzieci i młodzieży do lat 19, ośrodki dla młodzieży starszej w wieku 19 - 25 lat i dla osób dorosłych). Terapia w ośrodkach trwa od pół roku (w przypadku programów krótkoterminowych) do półtora czasem nawet i dwóch lat w programach średnio i długoterminowych). Pobyt w ośrodkach jest dobrowolny, ale przyjmowane są także osoby z nakazem sądowym lub osoby odbywające karę pozbawienia wolności, w stosunku do których sąd orzekł zamianę kary pozbawienia wolności na pobyt w ośrodku rehabilitacyjnym.
W placówkach Stowarzyszenia MONAR mogą też uzyskać pomoc osoby uzależnione, które mają za sobą wielokrotne, nieudane próby leczenia w ośrodkach stacjonarnych (krakowski Dom GWAN) .
Wszystkie placówki specjalistycznej pomocy osobom z problemem narkotykowym (poradnie, ośrodki stacjonarne) oferują również wszechstronną pomoc rodzinom i partnerom osób uzależnionych i zagrożonych uzależnieniem. W niektórych ośrodkach, zwłaszcza tych dla nieletnich, uczestniczenie w terapii jest obowiązkowe.


Osoby zakażone HIV i chore na AIDS

Wszystkie poradnie i ośrodki Stowarzyszenia MONAR świadczą pomoc osobom seropozytywnym i chorym na AIDS. Osobom zainteresowanym terapią retrowirusową poradnie pomagają nawiązać kontakt z poradniami szpitali zakaźnych i umożliwić leczenie. Stowarzyszenie ściśle współpracuje z wszystkimi specjalistycznymi placówkami zajmującymi się leczeniem osób żyjących z HIV. Prowadzi też edukację prozdrowotną oraz poradnictwo dla rodzin i partnerów osób żyjących z HIV.


Osoby bezdomne

Ruch Wychodzenia z Bezdomności MARKOT Stowarzyszenia MONAR oferuje pomoc osobom bezdomnym w 69 placówkach różnego typu na terenie całej Polski. Stowarzyszenie prowadzi noclegownie, jadłodajnie, domy dla osób bezdomnych i najuboższych (stacjonarne) oraz oferuje pomoc specjalistyczną - prawną, psychologiczną i socjalną. Dla osób bezdomnych z problemem narkotykowym czy alkoholowym prowadzone są stacjonarne programy terapeutyczne. Pobyt w placówce stacjonarnej zobowiązuje osobę bezdomną do przestrzegania zasad i regulaminu ośrodka. We wszystkich ośrodkach MARKOT można otrzymać odzież, zjeść posiłek i uzyskać informacje o możliwościach załatwienia własnych spraw bytowych.
Osoby bezdomne nie posiadające ubezpieczenia zdrowotnego i nie mogące korzystać z publicznej służby zdrowia mogą skorzystać z pomocy medycznej w gabinecie lekarskim lub szpitalu.
Ruch Wychodzenia z Bezdomności MARKOT prowadzi domy
dla samotnych matek z dziećmi, dla osób starszych, dla osób opuszczających zakłady karne, dla rodzin eksmitowanych oraz placówki interwencji kryzysowej.


Dzieci i młodzież

Stowarzyszenie MONAR prowadzi programy profilaktyczne oraz informacyjno-edukacyjne dla dzieci i młodzieży w różnym wieku lansując życie wolne od środków odurzających. W MONARowskich młodzieżowych klubach i ośrodkach profilaktyki poradę i profesjonalną pomoc w sprawach dzieci i młodzieży mogą uzyskać także rodzice i opiekunowie.
Integralna częścią działań skierowanych do młodzieży jest Ruch Czystych Serc. Zakładany przez dzieci i młodzież z myślą o ich rówieśnikach.



Wersje językowe


ADRESY PLACÓWEK


Potrzebujesz pomocy napisz do nas!